Jak nauczyć maluszka kulturalnego spożywania posiłków?

Na pierwszym miejscu w rozwoju dziecka można wskazać prawidłowe odżywianie, jest ono podstawą w rozwoju dziecka. Od dzieciństwa należy dostarczać dziecku składników spożywczych zawierających odpowiednie składniki pokarmowe. Nie ma wątpliwości, że wpływ na psychiczną aktywność dziecka, na jego stosunek do otaczającego środowiska, zabawy, stosunek do nauki oraz pozytywne samopoczucie ma odżywanie.

Żywienie maluszka nie skłania się tylko do regularnego spożywania posiłków, ale również polega ono na wprowadzeniu u dzieci odpowiednich nawyków kulturalnego, właściwego spożywania pokarmów. Od najmłodszych lat powinniśmy dziecku przekazywać kulturalne nawyki dotyczące jedzenia. Nie możemy w tych sprawach być ulegli, musimy dziecku poświęcić sporo uwagi, czasu, a przede wszystkim cierpliwości którą nie łatwo się posiada.

Co więc możemy robić, aby dziecko od urodzenia nie miało wstrętu do jedzenia, cieszyło się z przygotowanych przez nas posiłków?

1.

Przede wszystkim nie powinniśmy pospieszać dzieci, zarówno podczas ich przygotowywania się do posiłku jak również w czasie ich trwania. Słowa wypowiadane do dziecka „dopóki nie zjesz, nie będziesz mógł się bawić!!!” w niczym nie pomogą, a wręcz przeciwnie, mogą jeszcze bardziej dziecko zniechęcić.

 Starajmy się, aby dziecko podczas trwania posiłku nie miało przy sobie niepotrzebnych, zwracających jego uwagę przedmiotów.

 Wprowadźmy nawyki u dzieci, takie jak mycie rączek przed każdym posiłkiem, aby dziecko miało schludne ubranko do stołu.

 Zainteresujmy dziecko zastawą stołową, miejmy kolorowe talerzyki, kubeczki. Dziecko widzi świat w kolorach, dajmy mu te kolory również na talerzu.

Bywają również momenty, gdy nasze pozytywne nastawienie, kolorowe talerzyki i staranie się o kulturalne spożycie posiłku idą na marne.

Dzieje się to podczas gdy zauważamy u dziecka brak apetytu. Starajmy się znaleźć przyczynę, ponieważ nie zawsze oznacza to, że dziecko jest niejadkiem. Często bywa tak, że dziecko nie ma ochoty na posiłek w danym momencie, nie czuje głodu ponieważ np. jest chore, ma złe samopoczucie, boli go ząbek jak i nawet często dziecko nie czuje się swobodnie w swoim ubranku, jest mu za ciepło. Wszystkie te czynniki nie pozwalają dziecku na radosne celebrowanie posiłku. A może powodem braku apetytu u dziecka jest podanie dziecku godzinę przed posiłkiem batonika, owocu? Zwracajmy uwagę na przerwy pomiędzy posiłkami. Powinny one wynosić 3-4 godziny. Wiadomo, że jeżeli damy dziecku batonika to za godzinę nie oczekujmy, że ten maluszek zje nam pięknie cały obiad.

Dzieci często nudzą się przy stole, jest to dla nich czas w którym ich aktywność ruchowa zostaje zatrzymana. Należy więc dzieci zapraszać do stołu gdzie już wszystko będziemy mieli przygotowane, tak aby skracać im okres oczekiwania na posiłek i pobyt przy stole. Dziecko powinno cieszyć się z potraw, które są smacznie przyrządzone, proste oraz podane estetycznie. Nie wpychajmy na siłę dziecku produktów, do których ono same nie jest przekonane ,ale nam się wydaje, że dziecko musi go zjeść. Z czasem dziecko będzie szukało nowych smaków i samo go spróbuje.

Dziecko może jeść z naszą pomocą, lecz starajmy się uczyć go samodzielności podając mu do rączki swoją łyżeczkę, widelec. Bądźmy w tym cierpliwi i nie pośpieszajmy dziecka. Pokazujmy dziecku jak my jemy i pytajmy „czy potrafisz zrobić tak jak ja?”.

I jak w większości przypadków tak i tutaj, to od nas przede wszystkim zależy rozwój dzieci. Wykażmy się systematycznością w dążeniu do kulturalnego spożywania posiłków dzieci, a przede wszystkim cierpliwością…